TOKAT HAVA DURUMU
TOKAT
Kadın Meclisinden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili Basın Açıklaması

               Dünya Kadınlar Günü yada Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ da kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslar arası bir gündür.

İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart Dünya Kadınları gününün tarihçesine baktığımızda 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi , arkasındanda çıkan yangında işçilerin kaçamaması sonucunda çoğunluğu kadın 129 kişi can verdi. 1910 yılında alınan bir karala 1857 de fabrikada ölen kadınların anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günün ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.1975 ve onu izleyen yıllarda daha yaygın olarak  kutlandı. Kapalı mekanlarda kutlanırken sokaklara taşındı.

1980 12 Eylül Askeri darbesinden sonra 4 yıl hiçbir kutlama yapılmadı. 1984 yılından itibaren her yıl Dünya Kadınlar Günü devam ediliyor.

Bugünlerde kadına yönelik şiddet, kadınlara yönelik cinsel istismar, çalışma hayatındaki sıkıntılar gündeme getirilip yapılanlar yapılması gerekenler anlatılıyor.

Kadına yönelik şiddet temel düzeyde insan hakları sorunudur. Çocukluk döneminde sürekli şiddet görerek yetişen aşırı müdahale edici otoriter, baskıcı ve koruyucu aile yapısı içinde yetişen erkek, şiddeti normalize ederek, içselleştirir ve iletişim yöntemi olarak kullanır. Şiddet uygulayan erkek; kendini merkeze alarak otoritesini mutlaklaştırır, eşi ve çocuklarının kendisine  itaatle yükümlü bireyler olarak görür, ötekileştirir ve dışlar. Şiddeti iletişim yöntemi haline getirir.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC), ILO, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi ve Dünya Sağlık Örgütü verilerinden derlediği ''Kadına Karşı Şiddetin Gerçekleri Raporu'na göre, dünyada her üç kadından birinin, yaşamları boyunca en az bir kez fiziksel ya da cinsel saldırıya maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Ülkemizde son yıllarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın dikkate değer çalışmaları olmuştur. Yapılan çalışmalara her gün bir yenisi daha eklenmektedir.

Haber Tarihi:08.03.2013  Görüntülenme:543

Kadın Meclisinden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili Basın Açıklaması
Kadın Meclisinden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili Basın Açıklaması

 

Tokat Kent Konseyi

E-posta: kentkonseyi@tokatkentkonseyi.org.tr

Tel: 0356 228 16 95

Belgegeçer: 0356 214 20 98

 

Ana Sayfa | İletişim

Tokat Belediyesi © 2011

Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.